Obradovičova důvěra motivovala Veselého ke zlepšení šestek

Jan Veselý dlouhodobě patří mezi nejlepší hráče Evropské ligy, ovšem v této sezoně uchvacuje v disciplíně, která byla dlouho jeho největší slabinou. Po většinu kariéry totiž proměňoval jen každý druhý trestný hod, v tomto ročníku ale má úspěšnost 87 procent a je čtvrtý nejlepší v celé soutěži. A v rozhovoru pro EUROHOOPS.net prozradil, že za jeho zlepšením stojí dva roky starý proslov trenéra Fenerbahce Željka Obradoviče.

Jen Veselý před finálem Euroligy 2016 v Berlíně. Foto:David Šváb

„Lidi o tom rádi mluví, ale já jen dělám svou práci. A jednou z mých prací je dávat trestné hody,“ řekl v rozhovoru pro web Eurohoops rodák z Ostravy, který v této sezoně střílel 53 šestek a dal z nich 46.

Přitom během svých prvních tří euroligových sezon v Partizanu Bělehrad měl úspěšnost 53 procent, v zámořské NBA dokonce jen 40 procent a v prvních třech sezonách za Fenerbahce to bylo 50 procent.

Jenže pak přišel zlom v podobě finále Evropské ligy 2016. V něm Fenerbahce odešlo poraženo s CSKA Moskva v prodloužení a Veselý v zápase zahodil devět z deseti trestných hodů. Stačilo proměnit o jeden víc a Fenerbahce mohlo získat titul. Proto byl po zápase hodně rozmrzelý. Já na něj spolu s dalšími českými novináři čekal v mixzóně, ale jen kolem nás naštvaně prošel. Bylo poznat, jak moc ho to štve.

Pár dní po finále jsem Janovi říkal: Nezajímá mě, že si dal jednu z deseti. Ty dáváš týmu mnohem víc. Díky tobě jsme byli schopni hrát na nejvyšší úrovni a dostat se do finále. I kdyby si nedal ani jednu z dvaceti, tak bych to neřešil. Nejdůležitější je, aby si pochopil, že je to záležitost psychiky,“ vzpomínal trenér Fenerbahce Željko Obradovič, podle něhož už tehdy Veselý na tréninku střílel s úspěšností přes 90 procent, ale nedokázal to přenést do zápasů.

„Tento proslov byl u mě zlom, protože jsem si naplno uvědomil, jak moc mi trenér důvěřuje. A když mi trenér tak věří, je to extra motivace hrát lépe. Motivovalo mě to se zlepšit,“ připustil Veselý.

Željko Obradovič (uprostřed) s Janem Veselým před Final Four 2016 v Berlíně. Foto:David Šváb

Ke zlepšení osmadvacetiletému pivotovi ale nepomohl jen trenér, ale také spoluhráči ve Fenerbahce. „Po tréninku vždy zůstával déle a střílel spolu s Gigim Datomem, jedním z nejlepších střelců trestných hodů v Evropě. A pomáhali i další hráči,“ prozradil Obradovič.

Recept na zlepšení je poměrně jednoduchý. Snažit se hodit míč na koš co nejvíce rovně. „Často mi to létalo doleva, doprava. Proto jsem se hlavně soustředil na to, abych střílel rovně. Krok po kroku jsem to zlepšoval. Když jsem to udělal správně, snažil jsem se to zopakovat,“ popisoval Veselý. „Vysvětlili jsme mu i nějaké technické věci a všechno pochopil. Je to chytrý člověk,“ dodal Obradovič.

Už v minulé sezoně bylo patrné zlepšení a Veselý proměňoval sedm z deseti pokusů. Letošní sezonu ale začal šňůrou 15 proměněných trestných hodů za sebou a v tomto trendu pokračuje. „Nejdůležitější je mentální složka. Jak se cítíš, když si jdeš před hodem stoupnout na lajnu. Když o tom přemýšlíš, je to problém. Prostě se musíš jen soustředit. Když minu, tak si řeknu OK a hodím další. Už neřeším tu střelu, co jsem minul,“ dodal Veselý.

Ten tak sebral soupeřům jednu velkou zbraň. V minulosti totiž protihráči Veselého často faulovali, jak to tak u hráčů se slabšími trestnými hody bývá. Vždy bylo lepší poslat českého pivota na trestné hody, než riskovat, že zasmečuje.

„Pamatuji si zápas se Žalgirisem z minulé sezony. Proměnil jsem sedm ze sedmi pokusů, ale Sarunas Jasikevičius se mě stále snažil faulovat a říkal že musí. Tak jsem se mu po zápase omlouval, že jsem je proměňoval,“ vzpomínal Veselý s úsměvem. „Já bych to dělal stejně, kdyby na druhé straně byl někdo se špatnou střelbou. Je to taktika,“ dodal.

Veselý je tak v útoku nyní pro Fenerbahce ještě užitečnější, jelikož soupeřovi trenéři musí měnit svou taktiku na českého pivota. „Trenéři dávají hráčům rozbor soupeře. A už nebudou říkat nenechte Veselého smečovat a raději ho faulujte. V minulosti to byl taktický prvek, ale teď je to zcela jiné,“ připouští Obradovič.

Veselého přístupu si hvězdný kouč cenní i jako vzoru pro ostatní hráče. „Máme mladé hráče jako Ahmet Duverioglu, který je také pivot. Pro něj je to ukázka toho, jak na sobě pracovat. Neznám hráče, který by pracoval jen na tréninku. Pokud chteš být dobrý hráč, musíš si přidávat. A Jan je ukázkou, že když na sobě makáš, vždy se ti to vrátí,“ řekl srbský trenér. I při zářijovém srazu národního týmu bylo vidět, jak si Veselý po tréninku přidává střelbu trestných hodů

V kádru Fenerbahce jsou Veselého šestky i tématem na žerty. „Máme tu mnoho dobrých šestkařů. Gigiho, Kostase Slukase, Meliha Mahmatoglua, Bobbyho Dixona. Ale nyní si děláme srandu, že nastal čas, aby trestné hody po technické chodil střílet právě Jan,“ dodal Obradovič.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s