Nymburk se přesvědčil, že jde hrát basketbal dobře i se 170 centimetry

Basketbal je hra vysokých lidí, ovšem i český mistr Nymburk se v úterním utkání Ligy mistrů přesvědčil, že centimetry nejsou vše a že i vzrůstem podprůměrní hráči mohou mít klíčovou roli. O jejich porážku 78:89 s Dijonem se totiž postaral pouze 173 centimetrů vysoký David Holston. Ten patří k basketbalovým „trpaslíkům“, kteří ze své nevýhody dokázali udělat výhodu.

David Holston v obležení protihráčů z Bambergu. Foto: Champions League Basketball.

Když Holston v Nymburce nastupoval na hřiště, bylo vidět, jak mnoho fanoušků se podivovalo nad tím, jak tak malý hráč může hrát jednu z nejlepších soutěží v Evropě. Jenže zkušený dvaatřicetiletý Američan se stal klíčovou postavou utkání.

Naučil se totiž se svým handicapem pracovat. Je si vědom, že co nemá v centimetrech, musí nahradit v rychlosti. A to jak v pohybu po hřišti, tak zejména při střelbě. Také neváhá zvednout střelu o metr dva dříve, než obránce čeká. Tyto dalekonosné střely proslavil Stephen Curry.

„Tyhle střely jsou v podstatě nebranitelné a on to umí dávat,“ ocenil výkon Holstona střelec Nymburku Vojtěch Hruban. „Dnes trefil všechno, je ohromně technický a rychlý, trefuje se z dálky i ze sedmi metrů o desku,“ přidal Martin Kříž.

Vojta Hruban hodnotí porážku s Dijonem.

Holston nakonec dal 20 bodů a měl hlavní zásluhu na výhře Dijonu. Podobně jako v prvním vzájemném duelu ve Francii, kde dal 16 bodů. „On nás zníčil už u nich, což byl asi důvod, proč jsme ho nechtěli přebírat celý zápas. On ale zas trefoval těžké střely. I na konci, kdy to vypadalo, že se můžeme dotáhnout. Zkušeně si to pohlídal,“ připustil Hruban.

Když už se českému mistrovi nedařilo zastavit Holstona v útoku, měl využít jeho malé výšky v obraně. Donutit ho clonami přebírat vyšší hráče a hrát na něj jeden na jednoho zády ke koši, aby byl nucený faulovat. Má na to i vhodné hráče jako Jaromíra Bohačíka. Jenže tato taktická varianta se v nymburské hře moc často neobjevovala.

Další „prťata“

Holston ale se 173 centimetry není nejmenším hráčem Ligy mistrů. Jordan Crawford z Ludwigsburgu má dokonce jen 168 centimetrů, přesto dosahuje průměrů 10,4 bodu a 6,4 asistence na zápas. Jérémy Jaunin z Fribourgu má 170 centimetrů, ale ten zatím teprve sbírá zkušenosti. Celkem je deset hráčů pod 180 centimetrů.

Nejlepším z nich je 173 centimetrů Aaron Johnson z Ventspilsu s průměry 11,9 bodu a ,8 asistence. Holston má 11,3 bodu a 4,8 asistence.

Ludovic Beyhurst ze Štrasburku má 174 centimetrů, Nico Weltz z Bayreuthu 175 cm, Michael Thompson (Le Mans ) 177 cm, Alberto Cabrera (Tenerife) 178 cm a dvojice z Besiktasu Phil Pressey a Omer Utku mají 179 cm.

V Eurolize je nejmenším hráčem této sezony Bobby Dixon neboli Ali Muhammed z Fenerbahce Istanbul. Spoluhráč Jana Veselého přesto patří mezi nejobávanější střelce trojek v soutěži. Clevin Hannah z Gran Canarie má 179 centimetrů a Facundo Campazzo z Realu Madrid jen o centimetr více. Druhým nejlepším střelcem Euroligy je Mike James z Milána, který má jen 185 centimetrů.

Hráči malého vzrůstu nejsou ničím nezvyklým ani v zámořské NBA. Ikonou se stal Muggsy Bogues, se 160 centimetry nejmenší hráč, který kdy v elitní lize hrál. A nijak špatně. Za 14 let měl v dresech Washingtonu, Charlotte, Golden State a Toronta průměry 7,7 bodu a 7,6 asistence. A s americkou reprezentací se v roce 1986 stal mistrem světa.

Boguesovi jeho malá výška vynesla i roli ve slavném basketbalovém filmu Space Jam. Zajímavostí je, že ve své první sezoně hrrál ve Washingtonu po boku pivota Manute Bola, který patří s 231 centimetry naopak k nejvyšším hráčům historie NBA. Rozdíl mezi nimi tak byl hned 71 centimetrů.

Manu Bol a Muggsy Bogues.

Jen o pět centimetrů více měl Earl Boykins, který hrával v letech 1999 až 2012. Velkou událostí byly triumfy v soutěži smečařů v podání 170 centimetrů vysokého Spuda Webba v roce 1986 a 175 centimetrů majícího Natea Robinsona. Ten dokonce soutěž ovládl třikrát (2006, 2009 a 2010) a patřil mezi hodně populární hráče.

Herm Klotz (170 cm) je nejmenším hráčem, který kdy získal titul v NBA a to v roce 1948. Calvin Murphy (175 cm) je zas nejmenším hráčem v Síni slávy. Isaiah Thomas, v současnosti hráč Denveru, je se 175 centimetry nejmenším hráčem, který kdy zaznamenal triple double.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s