Basketbalistky USK dostaly jedničku s hvězdičkou

Basketbalistky ZVVZ USK Praha patří dlouhodobě k nejlepším týmům ženské Evropské ligy, kterou v roce 2015 dokonce vyhrály, ovšem přesto jejich počínání v posledních třech měsících poutá pozitivní pozornost. Nejen že mají zatím v polovině sezony nejlepší bilanci, jakou kdy měly, ale hrají i velmi atraktivní basketbal. Od vedení soutěže tak pozásluze dostaly svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové známku A+ čili jedničku s hvězdičkou. Žádný jiný tým tak kladné hodnocení nedostal.

Hodnocení USK na oficiálních stránkách Evropské ligy

Výkony USK jsou o to překvapivější, že v létě pražský celek po ne zrovna oslnivé sezoně přišel o své tři nejlepší střelkyně. Odešly klíčová postava Marta Xargayová, švédská pivotka Amanda Zahuiová a také americká hvězda Dewanna Bonnerová. Jenže trenérka Hejková opět ukázala, proč je nejúspěšnějším koučem v ženském basketbalu, a spolu s vedením klubu dokonale doplnila stávající tým.

Klíčové bylo obsadit post rozehrávačky po Xargayové. A Hejková ukázala na nepříliš známou Teju Oblakovou, sestru fotbalového brankáře Jana Oblaka z Atlética Madrid. A i když slovinská rozehrávačka nemá žádná oslnivá čísla (5,7 bodu a 3,4 asistence na zápas) a v indexu užitečnosti zaostává i za svou náhradnicí Leticií Romerovou, tak hraje velmi důležitou roli svými dirigentskými schopnostmi, dobrou obranou a především týmovým pojetím a pohodou. Dá se říci, že je něco jako Tomáš Satoranský ve Washingtonu.

Teja Oblaková

Vytáhlé křídlo Bonnerovou nahradila typově velmi podobná Valériane Ayayiová. Francouzka, kterou trenérka Hejková přirovnává ke kočkovité šelmě. Dlouho vypadá malátně, ale jakmile ucítí svou kořist, je nejrychlejší na hřišti.

Valériana Ayayiová

Nejdůležitějším doplněním se ale ukázal příchod americké pivotky Alyssy Thomasové. Pouhých 188 centimetrů vysoké hráčky, která sice patří ve WNBA ke kladně hodnoceným hráčkám, ale nejde o vyloženou hvězdu zámořské soutěže. Jenže pod vedením Hejkové dokáže naplno využívat své přednosti v podobě rychlosti, důrazu, bojovnosti, tvořivosti a především na Američanku až neobvyklé týmovosti. Rázem se tak stala nejlepší hráčkou soutěže.

Alyssa Thomasová

S průměrem 19 bodů je nejlepší střelkyní, s 9,3 doskoky je šestá nejlepší na doskoku a se 4,1 asistencemi je třináctá v přihrávkách. Dokonce má nejvíce asistencí ze všech podkošových hráček v soutěži. Má i nejvíce zisků.

„Pro mě je Alyssa ohromné překvapení. Měří jen o kousek víc než já a umí si skvěle pod košem poradit. Má i hodně asistencí. Jsem ráda, že ji mám v týmu,“ prohlásila kapitánka USK Kateřina Elhotová.

Díky pohyblivosti Thomasové mohou hrát Pražanky rychle dopředu a ve všech zápasech až na prohru s hvězdami nabitým Jekatěrinburgem přehrály soupeře v protiútocích, celkem z nich dávají v průměru 20 bodů na zápas. O pět více než na jaře minulé sezony.

„Je to basket, který já mám hrozně ráda. A po dlouhé době mám materiál, abychom takový basket mohly hrát. Příchod Alyssy byl v tomto směru rozhodující moment,“ řekla Hejková. „Hrajeme nejlepší basket, co jsem v týmu. Opravdu mě to baví,“ přidala Elhotová, která je v týmu od roku 2006.

Kateřina Elhotová

Výkony týmu překvapují i zkušenou Hejkovou, která se bála, že nově složený tým se bude v úvodu sezony hledat, místo toho hraje téměř na maximu svých možností. „Když se podíváme na počet asistencí, tak je jasné, že to holky musí bavit. Nikdo nehraje na sebe, každý se dívá na to, aby uspěl tým. Důležité je, že to holky baví, když se k nasazení přidá radost, tak je to super,“ těší Hejkovou.

Natália Hejková

Není to ale jen o posilách. Výkonnostně šly nahoru i dosavadní hráčky. Kateřina Elhotová má zatím nejlepší sezonu, dobré minuty odehrála i její sestra Karolína. Velmi dobře hraje nejvyšší hráčka týmu Marija Režanová. Zlepšení ukazuje i Alena Hanušová, očekávání začíná naplňovat i Španělka Romerová. K naprosté spokojenosti tak schází jen to, aby Hejková měla k dispozici ještě trochu širší kádr jako hlavní adepti na titul. Ale ostatní hráčky zatím sbírají zkušenosti s Euroligou či se vracejí po zranění jako Tereza Vyoralová.

Ačkoli se nedá čekat, že s hvězdami nabitými kádry Jekatěrinburgu a Kursku budou hrát Pražanky o titul, mohou i tak v tomto ročníku zanechat hodně silnou stopu a pokusit se probojovat po loňské pauze opět mezi čtyři nejlepší celky soutěže. Mnohem důležitější ale je, že opět ukazují, že i ženský basketbal může být atraktivní podívanou i pro nezaujatého diváka.

Foto: David Šváb

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s