Kolik za utkání naběhá hráč NBA? A kdo je nejrychlejší hráč NBA?

Zatímco ve fotbale je běžnou informací, že hráči naběhají za jedno utkání zhruba 10 až 12 kilometrů, u basketbalistů se tyto hodnoty většinou neudávají. Kolik tedy za zápas naběhají hráči NBA, kteří za sezonu odehrají 82 zápasů a často i tři zápasy během čtyř dnů?

Bradley Beal v úniku. Foto: David Šváb

NBA sbírá statistiky o téměř všem, čeho se hráči na hřišti dopustí. A to včetně pohybu na hřišti. Z těchto statistik vyplývá, že nejvytíženější a nejběhavější hráči uběhnou v průměru za zápas 4,5 kilometru. To odpovídá zhruba tomu, když hřiště dlouhé 29 metrů přeběhnou stopadesátkrát.

Nejvíce naběhaných metrů mají v této sezoně momentálně Jrue Holiday z New Orleans a Bradley Beal z Washingtonu, kteří za téměř 37 odehraných minut mají v průměru 2,8 míle, tedy 4,48 kilometru. Nejlepší střelec soutěže James Harden z Houstonu má za v podstatě stejný odehraný čas naběháno jen 3,8 kilometru a největší hvězda LeBron James dokonce jen 3,6 kilometru.

Kolik v mílích naběhají nejvytíženější hráči NBA
Kteří hráči mají nejvíce naběháno

Jediný Čech v NBA Tomáš Satoranský naběhá za v průměru 20 odehraných minut 2,7 kilometru. Pokud by se to rozpočítalo na minuty a vynásobilo časem nejvytíženějších hráčů, měl by Satoranský 4,8 kilometrů na zápas.

NBA měří hráčům i průměrnou rychlost. Nejvyšší hodnota u hráčů s alespoň deseti odehranými zápasy je 7,7 km/h. I v této statistice se Satoranský neztratí, když je dokonce devatenáctý nejrychlejší hráč mezi více vytíženými hráči s průměrem 7,4 km/h. V týmu Wizards mají větší průměrnou rychlost jen Ron Baker a Chasson Randle.

Překvapením v tomto směru může být skutečnost, že nejmenší průměrnou rychlost v týmu Wizards má John Wall, který je považován za jednoho z nejrychlejších hráčů v soutěži. Průměrnou rychlost ale má jen 5,8 km/h. Důvodem je, že hodně těží z velkého zrychlení. Jinak ale v této sezoně příliš energie do pohybu nevynaložil i kvůli problému s patou.

„Bylo to, jak kdyby mě někdo do nohy bodal nožem,“ vysvětloval Wall důvody své malé aktivity. Nakonec se musí podrobit operaci. „Kolikrát jsem musel chodit doma do koupelny po špičkách. Nemohl jsem být hráčem, jakým bych chtěl být,“ dodal.

Propad průměrné rychlosti Walla během kariéry

Ještě lehce menší rychlost ale v průměru vyprodukuje Harden a to 5,77 km/h. Dokonce je spolu s Marcem Gasolem nejpomalejším hráčem soutěže podle průměrné rychlosti. Za nimi jsou Dirk Nowitzki a právě Wall. U LeBrona Jamese je to 6 km/h. Většina hvězd má průměrnou rychlost nižší, jelikož na hřišti tráví více času a průběžně odpočívají.

V basketbale je mnohem důležitější výbušná rychlost a zrychlení. To se ale neměří, a tak si každý může udělat vlastní názor na to, kdo je vlastně nejrychlejším hráčem NBA. Můj názor je De`Aaron Fox. Kdo je to podle vás?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s