Telekonference se Satoranským: nevzdává boj o play off NBA a těší se na zápas v Londýně

NBA je nejlepší sportovní ligou světa i proto, jak dobře umí pracovat s médii. Už za týden je na programu utkání Global Game v Londýně (17. ledna) mezi Washingtonem a New Yorkem, a tak NBA organizuje telekonference pro novináře z Evropy s hráči obou týmů. A dostalo se i na Tomáše Satoranského. Zde je přepis tohoto rozhovoru, do kterého se zapojili kromě českých novinářů i Italové či Angličané.

Nejprve vám přijdou instrukce, jak se ke konferenci připojit. Zavoláte na určené číslo, řeknete autorizační kód a následně vás propojí do hovoru, na který jsou napojeni desítky dalších lidí. Je to vlastně stejné jako běžná tisková konference, jen s tím rozdílem, že pokud se chcete ptát, musíte na telefonu zmáčknout *1 a čekat, až vás moderátor vyzve k položení dotazu. Při dvacetiminutovém rozhovoru se Saty podělil o tyto dojmy:

Zde je audiozáznam konference. Probíhala v angličtině.

O Global Games?
Pro mě jako pro evropského hráče bude skvělé vrátit se do Evropy a hrát tam zápas NBA. Mám tam rodinu, kamarády a i pro hodně evropských fanoušků to bude něco speciálního. Nechtěl bych mít v hlavě, že je to Global Game, ale nějaké emoce tam budou. Těším se na to.

O atmosféře ve Wizards po posledních výhrách?
Naše cíle jsou pořád stejné, zlepšovat se každým dnem. Musíme získat co nejvíce vítězství. Začátek se nám nepovedl, očekávání od nás byla jiná. Ale myslím, že se nám to teď daří. Hrajeme lépe, s větší energií po celý zápas. V tom musíme pokračovat. Doufám, že díky tomu přijdou další vítězství. Je ještě brzy na to bilancovat sezónní cíle, obzvlášť v té situaci, ve které jsme. Je to stále otevřené. Ztrácíme tři výhry na osmé místo. Zlepšujeme se a doufám, že o tyto pozice zabojujeme.

Rozdíl mezi Euroligou a NBA?
To je těžká otázka. Je tam opravdu hodně rozdílů. Důležitost každého euroligového zápasu je vždy vysoká. Každý zápas se dá přirovnat k play off utkání v NBA. Také atmosféra je trochu jiná, jezdíte do různých zemí. To mi asi nejvíc chybí. Když jedete do Řecka nebo Srbka a hraje v tom pekle… Na druhou stranu, NBA je jako magnet pro fanoušky, spektakulární akce, rozdílný styl. To si užívám. Navíc hrajete proti nejlepším hráčům na světě, to je skvělé.

John Wall chybí. Jaké je to bez něj a jak bys to specifikoval?
Je to pro nás velká ztráta. Nejen, že nám chybí John, ale ztratili jsme i Keefa Morrise a na začátku sezony také Dwighta Howarda. Musíme se naučit, jak hrát bez nich. V podobné pozici jsme však byli i v minulém roce. Já jsem třeba získal v minulé sezoně sebedůvěru, odehrál jsem třicet zápasů, je tam hodně věcí, které se změnily, hodně hráčů vystoupilo do popředí. Snažíme se v ofenzivě pohybovat jinak, John byl velmi dominantní na míči, teď hrajeme rychlejší souhru v ofenzivě. Musíme prostě hrát tvrdě a spolehlivě.

Jaký je rozdíl dostat šanci v Eurolize a NBA předvést svůj um? I pro tebe?
Myslím, že je tam rozdíl, především pro evropské hráče, kteří přicházejí. V Americe se musíte furt zlepšovat. Je jedno, co jste dokázali dříve v Eurolize, stejně jako Luka Dončič. Ok, Luka Dončič je výjimečný a od prvního zápasu se tu neskutečně roste, ale někteří hráči potřebují čas a to je velmi těžké i po psychické stránce. Hlavně první rok, protože když hrajete v Evropě, víte, co umíte. Bylo to těžké i pro mě vyspět mentálně. Myslím, že jsem v druhém roce už byl ale připravený, když se John zranil a přišla má šance. To mi pomohlo. Mentálně to byl ale do té doby těžký rok.

A ohledně mladých hráčů? Mladí hráči mohou dostat více šancí v Evropě než NBA?
Ano, je tam velký rozdíl mezi NBA hvězdami a hráči na lavičce. Kdekoliv jsem hrál v Evropě, měl jsem dobrou pozici, dostal jsem šanci jako mladý hráč. I v Barceloně jsem byl několikrát členem základní sestavy. Byl to trochu rozdíl a musel jsem se s tím vyrovnat.

Co čekáš od zápasu v Londýně?
Musím říct, že je to pro mě také trochu neznámá. Nikdy jsem v tomhle nehrál a nikdy jsem ani nemluvil s někým, kdo by tam hrál. Vím jen, jaká je tam atmosféra na fotbalových zápasech Premier League, ale to je něco jiného… Co se ale Knicks týče, ti mají fanoušky všude. Přijde mi, že hrají doma všude, mají dresy všude. Čekám, že budou mít domácí prostředí a snad to bude dobré.

Jak vidíš New York jako soupeře pro Londýn? Máš tam kamarády Kristapse Porzingise, Maria Hezonju, máš proto o nich lepší přehled?
Je pro mě vždy speciální hrát proti bývalým spoluhráčům z Evropy. Scházíme se před zápasy. Speciálně s Kristapsem, který patří k mým největším kamarádům, ale bohužel asi nebude moc hrát, jelikož je celou sezonu mimo hru kvůli zranění. Mario hraje velmi dobře, je to nebezpečný hráč.

Tomáš Satoranský při rozhovoru na Radiožurnálu.

Jak moc ti zvedly sebevědomí poslední zápasy, kdy máš více možnosti střílet a kdy máš větší důvěru trenéra?
Je důležité mít sebevědomí, když hraješ v NBA. Musíš si sebedůvěru udržovat i v době, kdy tolik nehraješ, což je těžké. Samozřejmě moje začlenění do základní sestavy mi pomohlo. Snažím se být více agresivní. Snažím se střílet každou střelu, kterou mám. Moje úspěšnost za poslední dva roky je dobrá, díky čemuž ve mě mají důvěru i spoluhráči a trenéři. Doufám, že se mi v tom bude dařit pokračovat a že budu mít více zodpovědnosti za naší ofenzivu.

Máš dobrou chemii s Thomasem Bryantem. Dá se to přirovnat k chemii jakou máš s Honzou Veselým?
Bylo by to skvělé, kdyby nám to fungovalo stejně jako s Honzou, se kterým hraju už hodně let. Ale s Thomasem se hraje snadno. Dává do toho energii, snaží se být aktivní v obraně i útoku, maká a to po něm chceme. Také si teď zvedl sebevědomí, po clonách roluje ke koši, kde má dobré zakončení. Jeho energie pro nás změnila sezonu. Je to super kluk.

Proti New Yorku se Wizards docela daří, budete tedy mít výhodu?
Máme poslední roky dobrou bilanci s Knicks a věříme si na ně, ale v Londýně to bude něco jiného. Všichni budou nadšení, že hrají někde, kde dosud nehráli. Bude odlišné publikum. Tohle utkání nemá favorita. My samozřejmě budeme vědět co dělat, abychom vyhráli, ale uvidíme, jak budou týmy reagovat na odlišné prostředí a jiné publikum. My ale uděláme vše pro vítězství.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s