NBA a přestupy. Jak je hráči vnímají a jak se o nich dozvídají?

Blíží se konec přestupního období (7. února), což znamená zvýšenou aktivitu generálních manažerů na přestupním trhu. Nastává tak doba, kdy se hráči nejrůzněji dozvídají o tom, že se jim mění život. A občas se takto zásadní informaci dozvídají prapodivným způsobem a ne přímo z úst svých generálních manažerů. Nejčastěji ze sociálních sítí. Zde je pár příběhů některých ze současných hráčů včetně toho, co to pro hráče znamená, když uprostřed sezony musí měnit klub.

Zrovna končil přestupní termín na jaře 2017. PJ Tucker si v šatně Phoenixu kontroloval telefon, a když uplynula doba na přestupy a on nedostal informaci, že by se měl stěhovat, uklidnil se a šel do sprchy. Tam ale za ním přiběhli spoluhráč Jared Dudley, že si zrovna přečetl, že Tucker přeci jen přestupuje do Toronta. 

I ty největší hvězdy se často dozvídají o výměně z médií a dnes převážně ze sociálních sítí. Stalo se to i Shaquillovi O’Nealovi. V roce 2009 Amerika už řešila jeho přestup z Phoenixu do Clevelandu, novináři psali analýzy, Shaq však v tu dobu pobývající v Paříži neměl ponětí o tom, co se děje. Dozvěděl se to až na twitteru.

Také Ben McLemore se o výměně z Memphisu do Sacramenta loni dozvěděl na sociálních sítích. Zrovna byl na Ibize na líbánkách, vysílal živě na facebooku, když ho zastihla zpráva o stěhování.

Podobně na tom byl i Dwight Howard při loňském přesunu z Charlotte do Brooklynu. “Byl jsem na charitativní události. Sdílel jsem fotku na Instagramu a v komentářích někdo napsal, že přestupuji. Byl jsem v šoku,” vzpomínal Howard. Z twitteru se o přesunu do Detroitu dozvěděla i tehdejší hvězda LA Clippers Blake Griffin.

Kyrie Irving dostal informaci o přestupu z Clevelandu do Bostonu v roce 2017 zrovna ve chvíli, kdy natáčel svůj film Uncle Drew. Byl ve společnosti jiných hvězd Natea Robinsona, Chrise Webbera a Reggieho Millera, kteří se o výměně dozvěděli dříve než Irving.

Také Jimmy Butler se dozvěděl o transferu z Chicaga do Minnesoty ve chvíli, kdy trávil čas s jinými hráči. Zrovna byl v Paříži a hrál karty s Carmelem Anthonym a Dwyanem Wadem

Eric Gordon byl vyměněn z LA Clippers do New Orleans ve chvíli, kdy byl v autobuse s fanoušky a přejížděl z jedné promoakce na druhou. Tam už dorazil s vědomím, že jde do jiného klubu.

DeMar DeRozan si chtěl udělat hezký večer a vyrazil do kina v rodném městě. Cestou se zastavil ve fastfoodu pro něco k snědku. V tu chvíli zjistil, že má řadu nepřijatých telefonátů, když v tom v televizi zaznělo, že byl z Toronta vyměněn do San Antonia. Následně strávil několik hodin na parkovišti, aby strávil, co se zrovna stalo.

Nečekaný přestup totiž může být pro hráče velmi emocionální záležitostí. Zvláště když k současnému klubu mají silný vztah a zároveň mají rodiny.

„Víc než cokoli jiného to pro mě byl šok,“ vzpomínal Jamal Crawford na výměnu z New Yorku do Golden State v roce 2008. „Dával jsme 20 bodů na zápas, přemýšlel o možnosti dostat se do Utkání hvězd, a najednou jsem byl vyměněn. Vůbec jsem to nečekal, ani jsem předtím nic nezaslechl. Dlouho mi trvalo, než mi došlo, že to není sen. Bylo to jak přesun na jinou školu, seznámit se s novými spolužáky. Najednou jste v novém týmu, v novém městě. Musíte se naučit nový systém, poznat spoluhráče, které jste dosud znal jen jako protihráče. Je to hodně zvláštní,“ popisoval.

Podobné vzpomínky měl i Iman Shumpert na svůj přestup z New Yorku do Clevelandu v roce 2015. „Nikdy jsem nezažil, že bych byl novým klukem ve škole. Tohle bylo poprvé, kdy jsem se musel začlenit do vytvořeného kolektivu,“ řekl Shumpert.

„První den bývá hodně drsný,“ připouští Anthony Morrow, který během kariéry dvakrát přestupoval v průběhu sezony. „Musíte rychle odjet k novému týmu, ani nemáte čas sbalit si kufr. Měl jsem sebou věci sotva na týden. Ale o tomhle ta liga je. Je to busines. Musíte být připraveni přestěhovat se, kamkoli vám řeknou. A čím dříve si to mladí kluci zažijí, tím lépe pro ně, protože čím starší jste při první výměně, tím hůře to snášíte,“ míní Morrow.

Když má totiž hráč rodinu, stěhuje se mu o to náročněji. „V době výměny bylo našim dvojčatům pět měsíců a staršímu synovi čtyři roky. Vysvětlit mu, že musím odjet hrát do jiného města, bylo těžké. Být několik měsíců bez rodiny, zvláště když máte takto malé děti, bylo náročné. Mohli jsme spolu jen často telefonovat přes FaceTime. Mnoho lidí netuší, jak náročné jsou výměny uprostřed sezony, když nemáte čas přestěhovat rodinu a musíte odjet bez nich,“ doplnil Morrow.

S tím souhlasí i Crawford. „Nejnáročnější na tom je odloučení od rodiny. Děti chodí do školy, nemůžete je najednou uprostřed školního roku sebrat a odvést jinam. Musíte odjet sám. Když jste mladý hráč bez rodiny, je výměna něco zcela jiného než pro otce od rodiny,“ dodal.

Náročná je i orientace v novém městě, když máte minimum času ho poznat mezi zápasy. „Nejprve jste na hotelu. Musíte si najít čas na hledání bydlení. Když ho najdete, musíte si vytvořit svojí rutinu. Jenže je to těžké. Musíte zjistit, kolik času vám zabere cestování po městě. Z počátku jsem tak všechno špatně stíhal, protože jsem měl problém najít ta správná místa po městě,“ vzpomínal Shumpert. „Důležité je, co nejdříve sednout do auta a projet si cesty z domova do haly a na trénink, poznat, kolik času to zabere, najít nejlepší cesty, alternativní cesty a podle toho si vytvořit svůj denní rituál. Ten je důležitý, abyste se co nejrychleji mohli začít soustředit jen na basketbal a nestresovat se něčím jiným,“ dodal Crawford.

Vzhledem k tomu všemu tak nastává pro hráče stresové období. Vzláště když se jejich jména objevují ve spekulacích ohledně možné výměny. „Zažil jsem dva přístupy hráčů. Buď se začali na hřišti ještě více snažit, aby ukázali svou hodnotu, nebo si naopak řekli: kašlu na to, proč se snažit, když stejně půjdu pryč,“ řekl dlouholetý hráč NBA Caron Butler.

Největší problém nastává, když vedení klubu s hráčem nekomunikuje, nebo mu dokonce lže. „Většina kluků prostě jen chce znát pravdu. Ať už je jakákoli. Naštve, když vám generální manažer řekne jednu věc a udělá jinou. A vy se to pak dozvíte z médií,“ připustil Garrett Temple, který za osm let měnil v rámci NBA osmkrát dres.

„Nemyslím si, že spekulace narušují chemii v týmu. Ale ovlivňují soustředění hráčů, kterých se to týká,“ míní Rashard Lewis, který odehrál v NBA 16 sezon. „Když vám k tomu vedení nic neřekne, cítíte se ohroženě až do konce přestupů. Nechcete se o tom bavit a dávat najevo svou nejistotu, ale vzadu v hlavě to máte.“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s